Pn-Pt: 8:30 - 20:30 

tel. +48 664 762 216 

Dezynfekcja i sterylizacja – jakie znaczenie ma w wykonywaniu usług kosmetycznych?

Jeżeli zadając pytanie dotyczące dezynfekcji, usłyszysz od Stylistki stwierdzenie: „po co to komu, wymysły i strata pieniędzy” musisz wiedzieć, że źle trafiłaś. Opuść to miejsce jak najprędzej. Zachowanie higieny na jak najwyższym poziomie to element konieczny w każdym Salonie kosmetycznym. 

W tym wpisie poznasz, czym jest pojęcie dezynfekcji, w jaki sposób powinno się przestrzegać zasad higieny w Salonie oraz jak ważne jest dokładne sprzątanie swojego stanowiska pracy, a także co niebezpiecznego niesie ze sobą brak sterylizacji.

Czym jest dezynfekcja — co określa to pojęcie

Z naukowego punktu widzenia dezynfekcja to postępowanie, którego celem jest zniszczenie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Natomiast, pomimo iż zabieg ten niszczy formy wegetatywne, to nie zawsze powoduje, że dany przedmiot jest w pełni jałowy. Dlatego też oprócz dezynfekcji w każdym profesjonalnym Salonie niezwykle istotna jest także sterylizacja. 

Warto dodać, że im wyższe jest stężenie środka dezynfekującego oraz czas działania, tym większa część drobnoustrojów zostaje zniszczona.

Co podlega dezynfekcji w Salonie kosmetycznym:

  • sprzęt, np. lampa, krzesła, łóżko kosmetyczne,
  • cążki, radełka, pęsety, frezy.

Jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany proces 

Przy stylizacji rzęs, brwi czy paznokci używa się artykułów, które bezpośrednio dotykają skóry Klientki. Już po jednym zetknięciu ze skórą Stylistka ma obowiązek, aby dokonać procesu dezynfekcji oraz sterylizacji.

  • I – zanurzenie narzędzi w specjalnym roztworze znajdującym się w myjce ultradźwiękowej na określony czas,
  • II – przepłukanie narzędzi oraz dokładne ich wysuszenie, 
  • III – przygotowanie narzędzi do umieszczenia ich w pakietach,
  • IV – włożenie narzędzi do specjalnych i jednorazowych pakietów (wraz z „paseczkami” – testy kontrolne sterylizacji, które zmieniają swój kolor pod wpływem wysokiej temperatury),
  • V – umieszczenie pakietów w autoklawie,
  • VI – ustawienie odpowiedniego czasu oraz temperatury sterylizacji,
  • VI – sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.

UWAGA!

Zwróć uwagę czy Twoja Stylistka otwiera przy Tobie pakiet zawierający test kontrolny.

Negatywne skutki nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny w Salonach

Warto wspomnieć także o tym, do czego prowadzi brak zachowania podstawowych zasad higieny w Salonach. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, ponieważ drobnoustroje bardzo łatwo przenikają do organizmu poprzez mikrouszkodzenia skóry mogące powstawać podczas zabiegu. Oto niektóre z przykładów skutków, które mogą Cię spotkać, kiedy to Twoja Stylistka nie będzie korzystała z jednorazowych artykułów i nie będzie dezynfekowała i sterylizowała narzędzi:

  • grzybica – zarówno stóp, jak i paznokci,
  • gronkowiec – może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu,
  • wirus HIV – można się nim zarazić najczęściej przy zabiegach z użyciem igły, np. przy niewyjałowionej igle podczas wykonywania piercingu,
  • wirusowe zapalenie typu B i C – może doprowadzić do marskości wątroby i raka tego narządu.

Pamiętaj, iż aplikatory welurowe, szczoteczki do brwi i rzęs, pilniki do paznokci to artykuły JEDNORAZOWE. Używanie tych artykułów kilkukrotnie u różnych Klientek jest karygodne. Zwróć uwagę, czy Twoja Stylistka używa jednorazowych produktów i nie bój się zwrócić jej uwagi – przecież chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo!